Zasady spożywania płynów u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym
28. 10. 2019

Zasady spożywania płynów u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym

Do szóstego miesiąca życia mleko matki jest pełnowartościowym źródłem płynów dla dziecka. Nie ma potrzeby podawania innych płynów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu karmienie piersią nie powiedzie się, zastępuje się je częściowo lub całkowicie mlekiem zastępczym.

Wyjątki, kiedy należy podawać dodatkowe płyny w tym wieku, to biegunka i wymioty, gorączka, a także upały. W takich sytuacjach dochodzi do dużej utraty płynów i dziecko może łatwo ulec odwodnieniu.

Dziecko powinno wypijać około 150 ml płynów na kg masy ciała dziennie, niezależnie od tego czy jest karmione piersią czy mlekiem zastępczym. W przypadku niemowląt karmionych piersią, ilość wypijanych pokarmów nie jest kontrolowana, a dzieci powinny być przystawiane do piersi tak często, aby ich potrzeby były zaspokojone. Dla niemowląt karmionych mlekiem matki, dawkowanie jest zalecane w zależności od wieku i wagi dziecka.

Dodatkowe płyny podaje się zwykle w czasie pierwszego karmienia, czyli nie później niż w 6 miesiącu życia. Pokarm dodawany jest do mleka matki lub niemowlęcia, więc dodatkowe płyny nie są potrzebne. Kiedy dziecko jest już najedzone, możesz podać mu do picia wodę lub specjalne herbatki dla niemowląt. Do pierwszego roku życia, kiedy dieta dziecka jest już podobna do diety dorosłego, dziecko powinno pić co najmniej 1 litr płynów dziennie, w tym mleko.

Do 6 miesiąca życia należy używać wody dla niemowląt do picia i gotowania z powodu możliwego zatrucia azotanami. Gotowanie wody jest konieczne tylko do około 6. / 9 miesięcy. Ponieważ dziecko wspina się i jest ciekawskie, w ciągu jednego dnia dostaje z rąk do ust znacznie więcej bakterii, niż mogłoby dostać z nieprzegotowanej wody.

Wody mineralne nie są odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ duża ilość minerałów może obciążać nerki.  Nawet w późniejszym okresie życia lepiej jest podawać dzieciom butelkowaną wodę dla niemowląt lub zwykłą wodę z kranu. W mniejszych ilościach można podawać dziecku soki warzywne lub owocowe ze świeżych warzyw i owoców. Herbatki ziołowe powinny być podawane niemowlętom w małych ilościach i tylko jako dodatek do innych napojów.

Do ukończenia pierwszego roku życia znaczną część dziennego spożycia płynów powinno pokrywać mleko matki lub niemowlęcia.

Napój podawać dziecku między posiłkami lub w trakcie, nie przed posiłkami. Dziecko może stać się najedzone i odmawiać jedzenia. Dziecko zazwyczaj samo nie prosi o picie, więc to do nas należy upewnienie się, że pije wystarczająco dużo. Dzieciom należy podawać płyny nieprzerwanie przez cały dzień.

Niemowlętom nie należy podawać czarnej i zielonej herbaty. Te rodzaje herbaty zawierają taniny i inne związki, które wiążą żelazo i inne minerały, które są następnie słabo wchłaniane przez organizm. Należy również uważać na herbatę rumiankową, która czasami może powodować alergie.

Również słodkie napoje nie są odpowiednie dla dzieci. Picie napojów słodzonych zwiększa ryzyko próchnicy zębów, może powodować biegunkę i stwarza predyspozycje do otyłości.

Idealny wiek, aby zacząć uczyć dziecko picia z kubka to 7-8 miesiąc życia. Ważny jest dobrze dobrany kubek, który powinien mieć dwa uchwyty, mały obwód i duży otwór. Na początku trzymamy kubek i dajemy dziecku pić tylko w małych dawkach. Zaleca się, aby kubek był zawsze dostępny dla dziecka, tak aby mogło ono do niego sięgnąć i napić się, kiedy tylko tego potrzebuje.

Zdroj: https://www.promaminky.cz/clanky/vyziva-stravovani-80/pitny-rezim-miminka-aneb-staci-kojenecke-mleko-288

Cookies
Top