Wskazówki dotyczące spokojnego karmienia piersią
13. 05. 2020

Wskazówki dotyczące spokojnego karmienia piersią

Każda przyszła mama liczy się z tym, że zwłaszcza poród będzie dla niej jednym z najbardziej kluczowych momentów w życiu. Ale mocne emocjonalnie momenty pojawiają się także później. Karmienie piersią to rozdział sam w sobie - choćby dlatego, że widok pierwszego przystawienia dziecka do piersi na zawsze pozostanie w Twojej pamięci. Z drugiej strony, problemy z karmieniem piersią w połączeniu z brakiem snu również mogą być czynnikiem wyzwalającym stres. Jak temu zapobiec i jak najspokojniej cieszyć się jednym z najpiękniejszych okresów?

Powolny start

Okres sześciu tygodni jest delikatny i pełen nowych doznań dla świeżo upieczonej mamy, a trudności z karmieniem piersią z pewnością nie poprawiają jej nastroju. Jednak wiele matek doświadcza trudności z rozpoczęciem laktacji. Zanim mleko zacznie płynąć, może minąć kilka dni po porodzie. Dlatego trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym dla swojego ciała. Pomocny może być na przykład laktator, który znacznie przyspieszy ten proces. Najczęściej mleko wydziela się około trzeciego dnia po porodzie, kiedy to może zaskoczyć Cię niekontrolowana laktacja. Warto więc mieć przy sobie pakiet "pierwszej pomocy" na wszelki wypadek - wkładki laktacyjne i biustonosz do karmienia.

Jak prawidłowo karmić piersią

Mamy mleko, mamy kontakt i pojawia się wiele innych pytań. Jak długo i prawidłowo karmić piersią? Czy to normalne, że karmisz piersią prawie bez przerwy? A co jeśli moje piersi staną się twarde? Prawdopodobnie nigdzie nie da się odczytać idealnego czasu karmienia piersią, jest to po prostu sprawa bardzo indywidualna. Kieruj się potrzebami dziecka i uczuciem ulgi w piersi. Na początku może się wydawać, że karmisz piersią całymi dniami, ale to zupełnie w porządku. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tego, że może ssać bardziej intensywnie, dzięki czemu jego zapasy energii wystarczą na dłużej. Pamiętaj o regularnym obracaniu piersi - nie powinno się zdarzyć, że jedna lub obie piersi staną się twarde i obolałe. Laktator może złagodzić ten problem i jest niezbędnym narzędziem, gdy nie możesz karmić piersią, ale chcesz dać swojemu dziecku cenne mleko matki.

Wskazówka: NUK wprowadza na rynek podwójny laktator elektryczny Nature Sense, który jest wyposażony w miękką silikonową przyssawkę i ergonomiczna nasadka do łatwego i delikatnego odciągania pokarmu z piersi. Model ten wyróżnia się przede wszystkim tym, że można go indywidualnie dopasować do potrzeb każdej matki. W rzeczywistości działa on w oparciu o 16 programów o różnym rytmie i intensywności ssania, z funkcją pamięci i inteligentnym wyświetlaczem LCD. Elektryczny laktator jest również idealnym towarzyszem podróży, ponieważ laktator jest zasilany bateriami i zewnętrznym bankiem energii.

Cudowne mleko matki

Nad pytaniem, jak długo karmić piersią zastanawia się nie tylko wiele mam, ale także eksperci ze sfery medycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy, podczas gdy inni eksperci twierdzą, że rok jest idealny. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak argumentować, że po roku, lub gdy niemowlę staje się maluchem, mleko matki nie jest już suplementem diety. O zakończeniu karmienia piersią może zadecydować kilka zmiennych, takich jak potrzeba dziecka, Twój komfort czy zdrowie.

Należy jednak pamiętać, że tylko mleko matki może się zmieniać w czasie i dostosowywać do potrzeb rosnącego dziecka.
dziecko. Dzięki niemu nie musisz myśleć o zbilansowanej diecie - dziecko, które pije mleko matki ma zapewnione regularne spożywanie optymalnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, białka, enzymy czy witaminy, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Wskazówka:

Jeśli zamierzasz dodać mieszankę do karmienia piersią, wypróbuj najpierw kaszkę dla niemowląt, taką jak Kendamil, która nie zawiera dodatku cukru i ma idealną wartość odżywczą po zmieszaniu z odciągniętym mlekiem matki.

Ostatnia rada? Jeśli posłuchasz swojej matczynej intuicji i nie będziesz podążać za stereotypami, pierwsze lata z dzieckiem nie muszą być stresujące, ale mogą być pełne radości i nowych odkryć. Trzymajcie kciuki!

 

Cookies
Top