Jak ulżyć dziecku w kolce?
24. 11. 2020

Jak ulżyć dziecku w kolce?

Bóle brzuszka, wraz z podwyższoną temperaturą ciała, to najczęstsze powody wizyt u pediatry. Jeśli ból jest regularny, pojawia się nagle i towarzyszy mu nieustanny płacz, może to być kolka niemowlęca. Istnieje kilka sposobów, aby pomóc dziecku w tym przypadku.

Co dokładnie powoduje kolkę jest niestety nieznane. Objawia się to jako napady niepohamowanego krzyku o nagłym początku i końcu. Kolka trwa trzy godziny lub dłużej i często występuje o stałych porach dnia lub wieczoru, ale nie jest to wymóg konieczny. Dziecko wyraźnie się napina, pochyla się, przyciąga nóżki do brzuszka i jest czerwone na twarzy. Jednocześnie jednak rozwija się normalnie, jest radosny i spokojny przez większość dnia. Początek i koniec kolki jest nagły, bez wyraźnej przyczyny. Większość problemów pojawia się w wieku około 6 tygodni, ale czasami zaczynają się już w 14 dniu życia. Czasami kończą się one oddawaniem gazów i stolca, czasami dziecko w końcu zasypia ze zmęczenia i wyczerpania. Występują one u 15-20% niemowląt, niezależnie od sposobu karmienia. Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że zazwyczaj ustępują one po 4-6 miesiącu życia.

Może istnieć kilka przyczyn

Tylko w około 5% przypadków możliwe jest znalezienie obiektywnej przyczyny. Jest bardzo prawdopodobne, że kolka może być spowodowana techniką karmienia, w której dzieci karmione piersią i niemowlęta na recepturze zasysają i połykają powietrze, które następnie uciska na brzuszek i powoduje ból. Lekarze przytaczają również niedojrzały układ pokarmowy, który powoduje zwiększoną ilość gazów w przewodzie pokarmowym (wzdęcia), jako częstą przyczynę. Gaz naciska na ścianę jelita, powodując kolkowy ból brzucha. Inne częste przyczyny to cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), który jest spowodowany tym, że obszar pomiędzy przełykiem a żołądkiem nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. W tym przypadku treść żołądka wraca samoistnie do przełyku lub nawet do jamy ustnej.

Jednak kolka może być również spowodowana dyskomfortem w rodzinie i stresem rodzicielskim, który przenosi się na dzieci. Inną możliwością jest to, że niemowlętom trudniej jest strawić niektóre składniki mleka, takie jak cukier mleczny czy białko mleka. Może być jednak również spowodowana zaburzoną motoryką jelit, zaburzoną mikroflorą jelitową lub wadą metabolizmu organizmu czy wadą przewodu pokarmowego.

Krople i specjalne mleka również pomagają

W kolce noworodkowej często główną rolę odgrywa zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelitowej oraz mała liczba bakterii z rodzaju Lactobacillus. Zdrowa mikroflora jelitowa jest bardzo ważna dla dojrzewania układu odpornościowego. Pomocne w tym przypadku mogą być probiotyki, które zazwyczaj podawane są dziecku w postaci kropli (Biopron, BioGaia Protectis baby, Probio-fix baby i inne). Mogą one pomóc szczególnie u dzieci nie karmionych piersią, które nie otrzymują probiotyków naturalnie z mleka matki, ale mogą również pomóc w poprawie stanu jelit u dzieci karmionych piersią. Jest on również odpowiedni, gdy dziecko przechodzi na karmienie piersią lub przyjmuje antybiotyki. Probiotyki mogą być również stosowane przez matki karmiące piersią.

W przypadku dzieci karmionych sztucznym pokarmem dla niemowląt można zapobiegać stosując specjalne mleko (hydrolizowane białko, mleko o obniżonej zawartości laktozy, probiotyczne, hipoalergiczne lub przeciwwymiotne). Jednak matki powinny stosować te mleka tylko po konsultacji z lekarzem.

Cookies
Top